Kuidas saada kutseliseks kinnisvaramaakleriks?
Maakleri kutse KoolitusedKuigi tänane seadusandlus lubab kinnisvaramaakleriks hakata kõigil, kellel selline mõte pähe tuleb, on Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda (EKMK) seadnud endale eesmärgiks kinnisvara vahendamisega seotud teenuste kvaliteedi tagamise, seda eelkõige läbi kinnisvaramaaklerite kutseoskuste arenemise ning kinnisvaramaaklerite kutse andmise. EKMK on kinnisvaramaaklerite kutseandmisega tegelenud juba üle 16 aasta – esimene kutseeksam toimus 2001. aasta kevadel.
Kinnisvaramaakleri kutsetunnistus on kinnitus selle kohta, et tegemist on end pikemaajaliselt kinnisvaravaldkonnaga sidunud isikuga ning ta on tõendanud kutseeksamil, et omab selleks tööks vajalikke teadmisi ning oskusi.
Kuidas siis ikkagi saada kutseliseks maakleriks?
Kinnisvaramaakleri tööks vajalikud teadmised ning oskused on kirjas kinnisvaramaaklerite kutsestandardis. Kutseeksamile pääsemise eelduseks on vähemalt keskharidus ning vähemalt kaheaastane töökogemus kinnisvaramaaklerina. Kaheaastane töökogemus peaks andma algajale maaklerile esmase info töö sisu ja vajalike teadmiste kohta. Kui need kaks eeldust on täidetud, võib iga soovija tulla kutseeksamile. Kuid päris ilma õppimata ning eksamiks ette valmistamata seda teha ei soovita.
EKMK korraldab kutseeksameid reeglina kaks korda aastas – kevadel aprillis ning sügisel novembris. Kutseeksam koosneb kirjalikust ja suulisest osast. Kirjalik kutseeksam koosneb kolmest osast, kokku 27 küsimusest ning ühest maakleritöö kaasusest. Eksamitöös on suur rõhk pandud juriidilistele teadmistele – küsimustest üle 1/3 moodustavad küsimused juriidikast. Maakler peab omama teadmisi Võlaõigus- ja Asjaõigusseadusest, aga vähemtähtsad pole ka näiteks perekonnaseadus, pärimisseadus või ka ehitusseadus ja planeerimisseadus.
Teise osa kirjalikust tööst moodustavad erinevad maakleritööga seotud valdkonnad. Küsimusi on nt kinnisvaraturust, rahastamisest ja maksustamisest, majandusest, ehitusest, kinnisvarahindamisest ning klienditeenindusest. Kolmanda osa kirjalikust eksamitööst moodustab kaasus. Kaasusesse on põimitud erinevaid maakleri igapäevatöös ette tulevaid olukordi ja hindamisel vaadatakse nii teadmisi kui ka maakleri loomingulisust erinevate olukordade lahendamisel. Nagu näha, on vajalike teadmiste hulk küllaltki suur ja ilma ette valmistamata pole eksamile mõtet tulla. Peamiseks kutseeksami mittesooritamise põhjuseks on ikkagi vähesed teadmised. Harvem võib olla põhjuseks eksaminärv või tagasihoidlikust trükkimisoskusest tingitud ajapuudus – kirjalik kutseeksam sooritatakse arvutil.
Eksamiks valmistumine
Enne eksamile tulekut tasub kindlasti läbi käia teemakohased koolitused. Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda otsis pikalt koostööpartnerit, kellel oleks olemas maaklerite koolitamiseks vajalik kompetents. 2011. aastal sõlmis EKMK koostöökokkuleppe Tallinna Ülikooli Õigusakadeemiaga kinnivaramaaklerite koolitamiseks ning sellest ajast alates on ühiselt püütud kinnisvaramaaklerite teadmiste taset tõsta. TLÜ pakub koostöös EKMK-ga ka eksamieelset kiirkursust eksamile tulijatele. Selline kursus kestab neli päeva ja väga piiratud ajahulga tõttu eeldab suurt iseseisvat tööd.
Kinnisvaramaakleri töö eeldab põhjalikke teadmisi seadusandlusest ja head orienteerumist kinnisraturul, aga ka oskust tegeleda müügitööga ning suhelda erinevate inimestega. Selleks, et saada kutseliseks maakleriks ning teha oma tööd hästi, tuleb palju õppida ning kogemusi omandada. Positiivne on, et üha enam turul tegutsevaid kinnisvaramaaklereid väärtustavad maakleri ametit ning soovivad oma teadmisi täiendada ning neid kutseeksamil proovile panna. Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda koostöös Tallinna Ülikooli Õigusakadeemiaga on loonud selleks head võimalused.
Sügiseseks kutseeksamiks ettevalmistavad kursused alustavad juba 04. oktoobril Tartus ja 05. oktoobril Tallinnas. Täpsem info:
Ardo Lepp
Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuse esimees
Kinnisvaramaaklerite kutseeksami hindamiskomisjoni esimees
Kutseline maakler
Kinnisvaraekspert OÜ maakleriteenuse juht